„Dzieje Papieru i Papiernictwa”

Od 15 stycznia do 15 marca 2010 roku w Muzeum Ziemi Chełmińskiej można zwiedzać wystawę: „Dzieje Papieru i Papiernictwa” pochodzącą ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Ekspozycja powstała w 2000 roku przy współpracy z firmą International Paper Kwidzyn i po raz pierwszy prezentowana była w Muzeum Zamkowym w Kwidzynie. W tym samym roku otrzymała zaszczytne wyróżnienie przyznane przez Ministerstwo Kultury: „Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2000”. Ilustruje ona historię papieru od czasów jego powstania po dzień dzisiejszy, a także technologię papierniczą. Opracowana została przez Teresę Windykę, Macieja Szymczyka i uzupełniona przez Jana Bałchana z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Ponadto na ekspozycji możemy podziwiać papier czerpany pochodzący m.in. z papierni dusznickiej, sprzęt służący do czerpania papieru oraz miniaturę młyna papierniczego- siedzibę muzeum z Dusznikach Zdroju. Wystawa wzbogacona została również lokalnymi elementami, a mianowicie: dziejami papierni w Przysiersku oraz historią świeckiej celulozy od lat 60 – tych XX wieku poprzez jej przekształcenia i obecną Firmę Mondi.

     Ponadto eksponowane są także ciekawe prace na papierze czerpanym m.in. Krystyny Dyrda – Kortyka, Marii Diduch, Aureli Mandziuk – Zajączkowskiej, Agnieszki Andruszkiewicz oraz Joachima i Helene Tschacher.

 aaa   bbb

ddd

ccc   eee 

 

     Z pokazów czerpania papieru w ramach "Szkółki muzealnej" bardzo chętnie korzystają dzieci  z przedszkoli, szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna z Chełmna i powiatu.

     

 

8

Baszta Prochowa
w czasie remontu
– lata 70 – te XX w.

 

     W okresie wakacyjnym Muzeum Ziemi Chełmińskiej serdecznie zaprasza do zwiedzania Baszty Prochowej, która będzie czynna w następujących terminach :
w dniach  29.06 – 3.07,  6.07 – 10.07, 13.07 – 17.07  w godzinach od 10.00 – do 14.00, natomiast od 24 lipca do września tylko w soboty w godzinach 10.30 – 13.00.

     Baszta Prochowa należy do najbardziej autentycznych elementów architektury militarnej Polski Północnej. Wzniesiona była na przełomie XIII/XIV wieku, najpierw jako trójścienna, otwarta w stronę miasta. W XVI wieku domurowano czwartą ścianę. Obiekt służył celom obronnym, jako magazyn sprzętu wojennego i miejsce wyrobu prochu. W czasach nowszych spełniał zadania gospodarczo – porządkowe, stopniowo ulegając zaniedbaniu i dewastacji.  Po przeprowadzonych pracach konserwacyjno – adaptacyjnych w 1977 roku Baszta Prochowa tymczasową siedzibą muzeum regionalnego. Od 1983 roku mieści się tu dział archeologiczny muzeum. Obecnie w Baszcie Prochowej prezentowana jest wystawa stała: „Z pradziejów Chełmna i okolic”, która ilustruje najstarsze dzieje miasta związane z osadami w Kałdusie i Starogrodzie. Ponadto znajduje się tu również niewielka ekspozycja etnograficzna.

     Według legendy, w baszcie na poddaszu, więziony jest duch Bernarda Szumborskiego. Był on zaciężnikiem krzyżackim, który podstępnie wdarł się do Chełmna rankiem 24 października 1457 roku na czele 2000 oddziału zaciężnych krzyżackich. Okupacja wojsk zaciężnych trwała 22 lata i wywarła ujemny wpływ na przyszłe losy miasta. Bernard Szumborski został otruty i zmarł w Chełmnie w 1470 roku. Po wielu latach pamięć okrutnych czynów Bernarda i jego następców spowodowała, że w dniu 24 października 1975 roku odbył się tajemniczy proces, skazujący ducha Bernarda na wieczne uwięzienie na poddaszu Baszty Prochowej. Domniemana czaszka wzbogaca zbiory muzealne.

Baszta Prochowa