Unikatowe instrumenty muzyczne

które odbędzie się dnia

27 sierpnia 2014 r.

o godz. 16,30 w Sali Mieszczańskiej

Roman Kryst na tle swojej kolekcji (Fot. Archiwum R.Kryst)

Fragment jedenj z wystaw (Fot. Archiwum R.Kryst)

Hobby Grażyny Łoś to nie tylko kolekcjonowanie wraz z mężem instrumentów, wspieranie go w tej pasji, ale również pisanie tekstów piosenek. Jest autorką tekstów, które wykonują: Częstochowska Kapela Biesiadna ,,Grupa Romana”, zespół „Wiwaty” z Pobiedzisk oraz liczne zespoły folklorystyczne. Ponadto prowadzi lekcje dydaktyczne by przybliżyć dzieciom, młodzieży oraz dorosłym wiedzę o instrumentach na których kiedyś się grało lub gra się jeszcze regionalnie.

Mąż Grażyny Łoś -Roman Kryst – to częstochowianin z urodzenia, muzyk z powołania (gra na wielu instrumentach), lider i założyciel Częstochowskiej kapeli Biesiadnej ,,Grupa Romana”. Ponadto Roman Kryst jest pomysłodawcą i organizatorem Jurajskiego Jarmarku Kapel. Jest również kierownikiem artystycznym, instruktorem, choreografem oraz akompaniatorem zespołów taneczno-wokalnych i kapelmistrzem Orkiestry Dętej.

Roman Kryst znajduje także czas na przekazywanie swojej wiedzy młodym ludziom. Uczy i zachęca dzieci do gry na instrumentach, nie tylko na gitarze, ale na ukochanym przez niego instrumencie – akordeonie. Pasję do tego instrumentu podkreśla na każdym kroku, nosząc zawsze przy sobie, na swojej szyi medalion z motywem akordeonu, a także zbierając wszystko z wizerunkiem tego instrumentu (od rzeźb zaczynając, kończąc na kubku do herbaty).

Największą pasją Częstochowianina jest ratowanie starych instrumentów, głównie akordeonów, których w kolekcji jest najwięcej. W jego zbiorach znajdują się również inne instrumenty, na których kiedyś grało się, a teraz zapomniane, często w bardzo złym stanie leżą gdzieś na strychach, w piwnicach… W kolekcji można odnaleźć instrumenty dęte, szarpane, wiekowe fisharmonie, heligonki, koncertyna, bandoneon. Najstarszy z akordeonów pochodzi z 1885 roku.

Dzięki uporowi i pasji Roman Kryst odnajduje, naprawia i konserwuje dawne instrumenty. Jest to bardzo pracochłonne i kosztowne, stąd wiele z nich czeka jeszcze na odnowienie, by mogły ujrzeć ,,światło dzienne, by mogły się odezwać”.

Motto Romana Krysta to :

,, Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma…

Moim hobby jest muzyka, ona w moim sercu gra

Wszystko więc co dźwięk wydaje, miły sercu memu tak

Ja ratuje, ja gromadzę – stąd kolekcja właśnie ma

Każdy z moich instrumentów – własną dusze przecież ma

Każdy kiedyś ludziom służył, kiedyś pięknie komuś grał

Całe serce w to włożyłem, by przywrócić wygląd im

By przez długie jeszcze lata – mogły cieszyć dźwiękiem swym”

OPR. A.G.K.

Na podst.

(Materiały nadesłane przez Grażynę Łoś i Romana Krysta)