Pozyskane środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Panorama Chełmna oraz jego niezwykłe położenie było od wieków przedmiotem zainteresowania zarówno tych, którzy odwiedzili miasto w celach poznawczych jak również dla artystów, dla których te niezwykłe walory były inspiracją twórczą. Obecnie sporą kolekcję historycznych widoków może poszczycić się Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Niestety upływ czasu jak również nie zawsze dogodne warunki przechowywania i zawiłe losy sprawiły, że nie dotrwały do naszych czasów w dobrej formie. Dzięki pozyskanym w tym roku środkom finansowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 000 zł mają szanse na odzyskanie pełnego blasku. Konserwację przeprowadzi mgr Piotr Kulczyk z Wielkich Łunaw specjalizujący się w konserwacji papieru i skóry. Renowacji poddanych zostanie 13 obiektów muzealnych. Są to litografie, widoki zamieszczane w XIX - wiecznej prasie jak również oleodruk przedstawiający Matkę Boską Bolesną Chełmińską wraz z widokiem chełmińskiej Bramki. Po pełnej konserwacji w grudniu zostaną zaprezentowane w chełmińskim ratuszu na wystawie czasowej.

Jednym z konserwowanych obiektów będzie barwna panorama Chełmna z I poł. XIX w.