"Pastwisko wyobraźni" w Chełmnie

Muzealnicy wymieniali się doświadczeniami w Chełmnie

Dnia 11 października 2014 roku do Chełmna przyjechało dwudziestu przedstawicieli muzeów z naszego regionu m.in.: z Chojnic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Włocławka, Nakła, Solca Kujawskiego, Tczewa, Grębocina i Grudziądza. Okazją do spotkania były 4. Warsztaty Edukacji Muzealnej „Pastwisko wyobraźni”. Głównym inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Muzeum Etnograficzne im. Marii Zanamierowskiej – Prüfferowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Celem cyklu jest integracja środowiska edukatorów, rozwijanie ich kompetencji jako interpretatorów dziedzictwa kultury, chronionego oraz prezentowanego przez muzea zgodnie ze współczesnymi trendami w postrzeganiu ich lokalnej i globalnej roli.

Głównym tematem spotkania w Chełmnie była prezentacja, a zarazem wymiana doświadczeń w zakresie ofert zajęć i programów edukacyjnych dla przedszkoli. Swoimi refleksjami i spostrzeżeniami podzieliły się m.in. Maria Pokrzywnicka z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Anna Grzeszna – Kozikowska z Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, Kamila Gillmeister z Fabryki Sztuk w Tczewie oraz Eliza Sutkowska i Wioleta Osińska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Skansenu w Kłóbce.

Po dyskusji goście udali się na krótki spacer po Chełmnie, gdzie zapoznali się m.in. z najważniejszymi zrewitalizowanymi zabytkami - miejscami do których docierają m.in. chełmińskie przedszkola.

Opr. i foto A.G.-K.

Podczas wymiany doświadczeń                                  Zwiedzając Chełmno