Koncert w ramach 51 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

Chór Sarmacki im. G.G.Gorczyckiego
Zespół Instrumentów Dawnych
Robert Pożarski, kierownictwo artystyczne

Projekt muzyczny oparty na twórczości Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (ur. około 1665-1667, zm. 1734) – księdza, kapelmistrza, a nade wszystko wybitnego kompozytora epoki baroku, zwanego „polskim Händlem”, który w latach 1692-1694 związany był z Chełmnem, gdzie w Akademii prowadził wykłady z retoryki i poezji oraz kierował kapelą kościoła prezbiterialnego. Gorczycki był kompozytorem muzyki kościelnej. Wiele rękopisów jego znakomitych dzieł zostało odkrytych dopiero w XX wieku. Wśród kompozycji na wyróżnienie zasługuje Completorium, olbrzymi, 600-taktowy religijny koncert wokalno-instrumentalny, który wykazuje już znamiona takiej techniki, jaką wkrótce zabłysnąć miały wielkie oratoria Händla, śpiewane na zakończenie obchodów świątecznych. Ponadto na program projektu składają się: Missa Rorate - kompozycja przeznaczona do wykonania przez śpiewaków solistów i czterogłosowy chór oraz Salve Regina - Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia! - ostatnia antyfona śpiewana w procesji po zakończeniu Completorium, której towarzyszą instrumenty w bogatej obsadzie, z trąbkami i puzonem. W koncercie udział wezmą artyści wybitnie specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnych wieków Wieczór przyniesie zapewne wiele przeżyć zarówno muzycznych, jak i duchowym, bowiem odbędzie się w szczególnej scenerii – pięknym, zabytkowym wnętrzu kościoła archiprezbiterialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie. Stary kościół, zwany potocznie Farą, jest najokazalszym spośród siedmiu istniejących obecnie świątyń Chełmna i niewątpliwie jedną z najpiękniejszych budowli wczesnogotyckich w Polsce.

Bilety w cenie 20 zł , ulgowe 10 zł (młodzież ucząca się, emeryci, renciści) dostępne

w punkcie sprzedaży Muzeum Ziemi Chełmińskiej

O Festiwalu

Festiwal bydgoski przez pół wieku swej działalności zapisał się jako wiodąca kulturalna marka Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Tegoroczna edycja, tak jak i poprzednie realizować będzie założenia decydujące o międzynarodowej renomie i prestiżu tej muzycznej imprezy, która charakteryzuje się różnorodnością form i stylów, jednakże jej atrybutami są prezentacja największych dzieł światowej literatury muzycznej i niezmiennie wysoki poziom wykonawczy, gwarantowany przez najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych.

Rok 2013 wyróżniają jubileusze istotne dla całego świata muzyki, i ten fakt znalazł odzwierciedlenie w repertuarze 51. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Z racji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego oraz jubileuszy 80. urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego - wybitnych kompozytorów, mistrzów batuty i ambasadorów polskiej sztuki muzycznej w świecie - ich dzieła zajęły poczesne miejsca w kalendarium festiwalowym. W roku bieżącym swoje 60-lecie świętuje także Filharmonia Pomorska. Inaugurację bydgoskiego święta muzyki, którą poprowadzi maestro Antoni Wit, w całości wypełni Krzysztofa Pendereckiego Pasja wg św. Łukasza - jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki XX wieku. Odbędzie się koncert z utworem Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę Witolda Lutosławskiego w wykonaniu symfoników bydgoskich pod dyrekcją japońskiego artysty Takao Ukigayi oraz nestor polskiej wiolinistyki Krzysztofa Jakowicza. Płyta nagrana w 1989 przez Thorofon, z tym programem i tym samym składem wykonawców, otrzymała prestiżową nagrodę krytyki francuskiej Diapason d'Or. Z kolei mistrzowi Mikołajowi Henrykowi Góreckiemu dedykowany jest m.in. występ Polskiej Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego z Sopotu. Formuła klasyczna koncertów, podążając za myślą przewodnią Festiwalu, zostanie urozmaicona dzięki dwojakiej formie wykonawczej, bowiem obok dzieł wielkich twórców muzyki, jak Bach, Verdi, Ravel, Dvořák czy Rachmaninow pojawią się zespoły, jak np. Kwadrofonik, z tzw. nurtu muzyki „ nowej”, eksperymentującej z innymi dziedzinami sztuki, improwizującej i performance’owej, która mieni się wielobarwnością brzmienia i różnorodnością technik, czy grupa Klezmafour łącząca z brawurą tradycyjną muzykę klezmerską z punk rockiem i jazzem, czy też krakowscy artyści w projekcie pt. Kino zremiksowane zaprezentują unikatową synteza sztuk w postaci kolażu muzyki i filmu. Wystąpią również wybitni soliści i zespoły muzyki jazzowej, która zawsze zajmuje poczesne miejsce na estradzie bydgoskiej Filharmonii. Gościć zatem będziemy Adama Makowicza - wielką osobowość polskiej pianistyki jazzowej, wybitnego wirtuoza skrzypiec, gwiazdę światowego jazzu - Nigela Kennedy’ego oraz sławne, utytułowane trio jazzowe Andrzeja Jagodzińskiego. Tegoroczny Festiwal to istny kalejdoskop wykonawców i repertuarów - od muzyki dawnej po jazz.

Festiwal jest organizowany w ramach projektu pn. „Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne 2013-2014”

współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013

oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.