Marsz Pamięci ofiar II wojny światowej

Jak co roku Muzeum Ziemi Chełmińskiej serdecznie zaprasza przestawicieli szkół (kółka historyczne, pasjonatów i miłośników historii) na tradycyjny Marsz Pamięci, upamiętniający ofiary II wojny światowej, który odbędzie się w tym roku wyjątkowo 14 września 2012 (piątek) o godz. 13,00. Zbiórka uczestników marszu przed Ratuszem.

Pierwszy Marsz Pamięci zorganizował w 1990 roku ówczesny dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej Pan Jerzy Kałdowski. Okazją ku temu stało się odsłonięcie tablicy na Placu Wolności upamiętniającej ofiary stalinizmu z ziemi chełmińskiej z lat 1939 – 1956. Od tego czasu, corocznie, wraz z młodzieżą i mieszkańcami Chełmna, w miejscach pamięci składane są kwiaty i zapalane znicze. Na trasie Marszu znajduje się: Grób Nieznanego Żołnierza, Tablica Ofiar Stalinizmu przy Placu Wolności, Pomnik Katyński przed Kościołem Garnizonowym oraz symboliczny grób Mariana Szwedowskiego – gimnazjalisty chełmińskiego – ofiary stalinizmu-  zmarłego w więzieniu  UB na Montelupich  w 1952 w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy.

Podczas Marszu Pamięci przed tablicą ofiar stalinizmu wraz z Jerzym Kałdowskim

w 2008 roku (fot. A.G.-K.)